Świerzowa (801 m n.p.m.)

DSC_0362_Easy-Resize.comMrukowa → Pod Zamkową → Pod Trzema Kopcami → Świerzowa → Mrukowa − 4 lutego 2019.

Świerzowa to szczyt wchodzący w skład Zdobywcy Korony Beskidu Niskiego (ZKBN) Klubu Zdobywców Koron Górskich RP.

Świerzowa to szczyt znajdujący się w zachodniej części Beskidu Niskiego, przebiegający przez Główny Szlak Beskidzki w Magurskim Parku Narodowym. Ze względu na porę roku i nieprzetarty szlak stał się dużym wyzwaniem i pomimo tego, że mapy wskazywały ok. 3,5 h wędrowania w obie strony to mi osobiście zajęło to 10 h. Zapraszam na wspólną wędrówkę.

Przebieg całej trasy:

Żółty  Zielony Mrukowa → Pod Zamkową (25 min.)

Żółty Pod Zamkową → Pod Trzema Kopcami (1 h 5 min.)

Czerwony Pod Trzema Kopcami → Świerzowa (4 h 30 min.)

Czerwony  Żółty  Zielony Świerzowa → Mrukowa (4 h)

Przebieg trasy na mapie: MAPA TURYSTYCZNA

 

Za oknem zrobiło się nieco cieplej i wokoło czuć było unoszącą się wiosnę, a do tego miałem dzień wolny od wszelkich obowiązków, więc postanowiłem wyruszyć po raz kolejny w tym roku na górskich szlak. Celem stał się szczyt Świerzowa (801 m n.p.m., choć znak pokazuje 805 n n.p.m.) w zachodniej części Beskidu Niskiego, należący do projektu Zdobywca Korony Beskidu Niskiego w Klubie Zdobywców Koron Górskich RP.

Logo KZKG RP

W poniedziałek, 4 lutego 2019 roku, o godz. 7:10 wyruszyłem do wsi Mrukowa, aby stamtąd rozpocząć swoją wędrówkę. Po niecałej godzinie jazdy dotarłem do centrum miejscowości, gdzie znajdował się przystanek autobusowy, w pobliżu którego była możliwość pozostawienia samochodu. Ustawiłem go tak, aby nie przeszkadzał innym użytkownikom drogi, zabrałem z niego plecak z niezbędnymi rzeczami i wyruszyłem w kierunku wybranego celu, wskazywanego przez znaki, znajdujące się w pobliżu przystanku.

DSC_0311_Easy-Resize.com

DSC_0313_Easy-Resize.com

Początek szlaku był żółto-zielony. Po niespełna 50 m wędrówki  zgodnie ze znakami na jednym z domów należało skręcić w prawo.

DSC_0314_Easy-Resize.com

Trasa w tym momencie przebiegała między domostwami i prowadziła asfaltem, który ukazał się światu po kilku cieplejszych dniach. Zza miejscowych płotów i furtek witały mnie odgłosy szczekających psów, a ja dotarłem do rozwidlenia dróg i skierowałem się na prawo, idąc zgodnie ze szlakiem.

DSC_0315_Easy-Resize.com

Mając w nogach 600 m drogi po prawej swojej stronie mogłem zobaczyć (jak się okazało później) jedyny widok tego dnia, a po lewej swojej stronie wiatę z kamiennym kominkiem i mini plac zabaw.

DSC_0316_Easy-Resize.com

DSC_0317_Easy-Resize.com

Mijając te obiekty wszedłem do lasu i nadal wędrowałem żółto-zielonym szlakiem, na którym powoli topniał śnieg. W niektórych momentach czułem jednak, jakbym szedł po zamarzniętej rzece. Musiałem uważać, aby dobrze stawiać kroki, co by nie wpaść do wody. Po około 25 minutach dotarłem do miejsca zwanego Pod Zamkową, które rozdzielało szlaki.

DSC_0319_Easy-Resize.com

DSC_0326_Easy-Resize.com

Ja skręcając w lewo wybrałem się za żółtymi znakami.

DSC_0327_Easy-Resize.com

Dodatnia temperatura sprawiała, że biały puch znikał, ale było go jeszcze sporo, więc czasami nogi mi się zapadały, lecz nie był to na tyle problem, aby nie móc wędrować dalej. Ku rozkoszy moich uszu w lesie było słuchać wyraźnie szum górskiego potoku i śpiew ptaków. To wszystko prowadziło mnie do wyznaczonego na ten dzień celu.

DSC_0331_Easy-Resize.com

Po drodze okazało się, że część żółtego szlaku przebiega wzdłuż lokalnej drogi krzyżowej (przepiękne kapliczki od X do XIV stacji), prowadzącej do kaplicy pw. Matki Kościoła. Obok niej znajduje się cudowne źródełko, które o tej porze roku ciężko było wypatrzeć i z niego skorzystać. Sama kaplica jest dość mała, dlatego na zewnątrz są umieszczone drewniane ławki, na których w cieplejsze dni można co nieco odpocząć.

DSC_0335_Easy-Resize.com

DSC_0339_Easy-Resize.com

DSC_0344_Easy-Resize.com

DSC_0345_Easy-Resize.com

DSC_0346_Easy-Resize.com

DSC_0347_Easy-Resize.com

Kiedy minąłem to cudowne miejsce okazało się, że śnieg jest coraz głębszy, ale nie na tyle, że nie da się przez niego przejść. Tym sposobem wędrując za żółtymi znakami po 1:30 h dotarłem do węzła szlaków Pod Trzema Kopcami. W tym miejscu swoje kroki skierowałem w prawo wędrując czerwonym szlakiem na szczyt.

DSC_0351_Easy-Resize.com

DSC_0353_Easy-Resize.com

Niestety był on zupełnie nie przetarty, więc czekała mnie walka ze zlodowaciałym śniegiem, który raz po raz zapadał się pod ciężarem mojego ciała i sprawiał, że tempo wędrowania było nierównomierne. Jednakże stopniowo poruszałem się do przodu, choć w pewnym momencie nawet zastanawiałem się czy nie wrócić, ponieważ ta bezpośrednia trasa wzdłuż czerwonych znaków na sam wierzchołek była bardzo męcząca. To zmęczenie niech zobrazuje fakt, że znak pokazywał do Świerzowej 30 minut, a mnie osobiście zajęło to 4,5 h. Dotarłem na szczyt, ale jak to często w Beskidzie Niskim bywa nie zostało mi to wynagrodzone żadnymi widokami, ponieważ i szlak i wierzchołek są zupełnie zalesione.

DSC_0354_Easy-Resize.com

DSC_0359_Easy-Resize.com

Zrobiłem szybko zdjęcie potwierdzające zdobycie góry do ZKBN w KZKG RP, napiłem się gorącej herbaty i wyruszyłem w drogę powrotną, która zakończyła się już po zmroku, po 10 h wędrowania.

DSC_0364_Easy-Resize.com

DSC_0365_Easy-Resize.com

Z tej wyprawy wyniosłem kilka ważnych wniosków, a mianowicie:
– góry zimą wymagają sił fizycznych i psychicznych;
– mierz siły na zamiary i szanuj swoje zdrowie;
– nie zdobywaj szczytu za wszelką cenę i bądź pokorny wobec gór, które nie wybaczają błędów;
– kup koniecznie stuptuty i czołówkę.

Ogólnie jestem dumny ze zdobycia szczytu, ale zanim wyjdę kolejny raz zimą w góry to dwa razy się zastanowię nad szlakiem i możliwością przejścia. Góry zimą są piękne, ale są też i wymagające. Nawet te niskie wierzchołki.

Z górskimi pozdrowieniami Moje góry łaskawe!

Czas przejścia trasy (warunki zimowe, nieprzetarty szlak): 10 h

Punktacja do książeczki GOT:
Mrukowa – Świerzowa (5,3 km; 437 m); BW.02; 9 pkt
Świerzowa – Mrukowa (5,3 km; 4 m); BW.02; 5 pkt
Razem: 14 pkt

Zdobywasz wszystkie szczyty, które należą do Zdobywcy Korony Beskidu Niskiego? Jeśli tak – masz możliwość uzyskania odznak:

BSniskiPop_Easy-Resize.com
Popularna ZKBN po zdobyciu 1 szczytu z listy
BSniskiBraz_Easy-Resize.com
Brązowa ZKBN po zdobyciu 5 szczytów z listy
BSniskiSreb_Easy-Resize.com
Srebrna ZKBN po zdobyciu 10 szczytów z listy
BSniskiZlot_Easy-Resize.com
Złota ZKBN po zdobyciu 20 szczytów z listy

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s