Złoto Beskidu Niskiego

DSC_0568Beskid Niski to karpackie pasmo, którego wschodni kraniec stanowi granicę pomiędzy Karpatami Zachodnimi a Karpatami Wschodnimi, a jednocześnie to granica z Bieszczadami. Rozciąga się równoleżnikowo od doliny Kamienicy i Kotliny Sądeckiej na zachodzie, po dolinę Osławy i Osławicy po stronie wschodniej, na długości przeszło 100 km. Jest to największe powierzchniowo pasmo Polski. Niskie zagęszczenie sieci szlaków, słabo rozwinięta infrastruktura turystyczna, nieduża ilość okolicznych miejscowości powodują, że przyroda jest tu bardzo dobrze zachowana, a pasmo stanowią dzikie obszary znajdujące się poza ludzką ingerencją.

W Beskidzie Niskim w pełni świadomie po raz pierwszy pojawiłem się w 2015 roku. Było to przy okazji zdobywania Lackowej (997 m n.p.m.), najwyższego szczytu tego pasma górskiego, do Korony Gór Polski. Szlak prowadził nas z Wysowej-Zdrój i dał nam się mocno we znaki. Do dziś wspominamy z tatą, jak trudno nam się wchodziło. Wówczas powiedziałem sobie „nigdy więcej” na Lackową. Pożyjemy, zobaczymy.

Wtedy nie myślałem o tym, żeby wędrować po Beskidzie Niskim, choć miałem go w zasięgu ręki. Oto bowiem od 2013 roku mieszkałem w Krośnie, skąd na szlaki tegoż Beskidu miałem dosyć blisko. Jednak nie zwracałem na to uwagi. Tak naprawdę dopiero w 2016 roku odkryłem, że tak niedaleko mnie jest tyle pięknych, dzikich, wolnych od cywilizacji szczytów, na które mógłbym wejść. I podczas majówki tamtego roku wybrałem się na Białą Skałę, Ostry Wierch i Kozie Żebro. To była pętla z Hańczowej, która co nieco mnie zmęczyła, ale pokazała uroki Beskidu Niskiego. Niecały miesiąc później zdobyłem Cergową, która z jednej strony była tak blisko, a z drugiej strony tak daleko. Próbowałem wcześniej kilkakrotnie na nią wejść i zawsze pojawiały jakieś przeszkody. Tym razem się udało i góra była moja. Później stałem się członkiem Klubu Zdobywców Koron Górskich RP i od tamtej pory zaczęło się planowanie wędrówek po Beskidzie Niskim. Wiedziałem, że pomimo wielkości tego pasma górskiego mam bliżej do szczytów należących do Zdobywcy Korony Beskidu Niskiego (ZKBN) niż w Bieszczady. Dlatego postanowiłem zdobyć tę koronę w pierwszej kolejności.

Logo KZKG RP

Odległości pomiędzy poszczególnymi szczytami i niezbyt wielka gęstość szlaków sprawiały, że niejednokrotnie trzeba było poświęcić więcej czasu na 1 czy 2 wierzchołki w ciągu dnia. Z tego też względu czas zdobywania Korony Beskidu Niskiego nieco się wydłużył i zajął około 3 lat i 10 miesięcy. Dokładnie ramy czasowe przedstawiają się następująco: 1 lipca 2015 (Lackowa) – 6 kwietnia 2019 roku (Jaworzyna Konieczniańska). A pomiędzy nimi innych 18 szczytów, które sukcesywnie zdobywałem. Wiele z nich jest zalesionych, stąd z wierzchołków w Beskidzie Niskim trudno o widoki. To nie znaczy, że na szlakach ich w ogóle nie ma. Są i to bardzo piękne, ale trzeba przygotować się psychicznie, iż większość szlaków przebiega między lasami. Pomimo to warto tam wędrować i zwiedzać okolice.

To, co mnie najbardziej dotknęło podczas wypraw w Beskidzie Niskim to niesamowita liczba cmentarzy z I wojny światowej. W niektórych miejscach są one bardzo dobrze zadbane (np. szlak na Magurę Małastowską czy na Jaworzynę Konieczniańską). Można je podczas wędrówki odwiedzić i pomodlić się tam za zmarłych. Tym, co także zachwyca w tym paśmie górskim są piękne drewniane cerkwie, w tym niektóre z nich są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Będąc w Beskidzie Niskim warto się wybrać do uzdrowisk: Rymanów-Zdrój, Iwonicz-Zdrój i Wysowa-Zdrój albo do Dukli czy Szymbarku, gdzie znajduje się renesansowy dwór. Na tylu kilometrach jest naprawdę co robić i nie można ot tak po prostu przejść nie zwracając uwagi na historię tego regionu Polski. Dla mnie osobiście była to lekcja, jak spoglądać szerzej na moją ojczyznę.

Większość szczytów do odznaki Zdobywca Korony Beskidu Niskiego zdobyłem samotnie, choć w niektórych wyprawach towarzyszyli mi rodzice, a szczególnie tata. Jestem dumny, że udało mi się skompletować 20 wierzchołków w czasie mojego pobytu w Krośnie. Niektóre z nich kosztowały mnie co nieco zdrowia, ale już wszystko powróciło do normy. Trochę kilometrów mam za sobą i jestem bardzo zadowolony, bo to wcale nie było takie łatwe, jakby mogło się wydawać. Mimo, że żaden ze szczytów nie miał nawet tysiąca metrów nad poziom morza to wchodzenie na nie można było mocno odczuć w nogach, a szczególnie osławioną Lackową.

Tutaj w poniższej tabelce można prześledzić kiedy udało mi się zdobyć poszczególne szczyty Zdobywcy Korony Beskidu Niskiego:

L.p.

Szczyt

Wysokość
(m n.p.m.)

Data zdobycia

1. Lackowa 997 1 VII 2015
2. Ostry Wierch 938 2 V 2016
3. Biała Skała 903 2 V 2016
4. Jaworze 882 23 VI 2018
5. Jaworzyna Konieczniańska 881 6 IV 2019
6. Kamień nad Jaśliskami 857 11 XI 2018
7. Wielki Bukowiec /Pasika/ 848 25 III 2019
8. Kozie Żebro 847 2 V 2016
9. Wątkowa 846 30 IV 2018
10. Magura Małastowska 813 3 XI 2018
11. Świerzowa 801 4 II 2019
12. Chełm 780 23 VI 2018
13. Tokarnia 778 17 IX 2018
14. Baranie 754 26 I 2019
15. Maślana Góra 753 23 VI 2018
16. Cergowa 716 28 V 2016
17. Łysa Góra 641 5 XI 2018
18. Kopa /Przymiarki/ 640 28 IV 2018
19. Zamczyska 568 17 IX 2018
20. Żabia 549 30 IV 2018

Wiele z tych wierzchołków i moja obecność na nich zostało udokumentowanych na fotografii. Zapraszam do obejrzenia zdjęć potwierdzających zdobycie poszczególnych szczytów Zdobywcy Korony Beskidu Niskiego:

Teraz pozostała już tylko weryfikacja. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dojdzie ona do skutku. To już drugi projekt z 3 zaplanowanych w 2019 roku, który udało mi się szczęśliwie zakończyć. Wraz z ukończeniem ZKBN wykonałem jednocześnie normę (55 szczytów) na Dużą Koronę Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich w kolorze srebrnym. Ona też czeka na zweryfikowanie. Kolejne odznaki do mojej kolekcji, a wśród nich złoto Zdobywcy Korony Beskidu Niskiego.

BSniskiZlot_Easy-Resize.com

Z górskimi pozdrowieniami Moje góry łaskawe!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s