Moje pierwsze questy

Czuwaj! 1939-1945 – 1 marca 2020 roku. 

Kiedy w naszym życiu pojawia się poważniejsza choroba to w pierwszym momencie w głowie tworzą się najgorsze scenariusze. I tak było ze mną, kiedy usłyszałem, że mam przepuklinę dysku i być może trzeba będzie ją usuwać operacyjnie. Wtedy zacząłem się zastanawiać co z moją pasją, co z wędrowaniem po górach? Wiedziałem, że w najbliższym czasie nie będę mógł sobie pozwolić na wyjście w góry i właściwie nie miałem dalszej perspektywy czy będzie jeszcze to możliwe. Jednak zacząłem walczyć o sprawność fizyczną poprzez rehabilitację. Wtedy też trafiłem na projekt bezpłatnych gier terenowych Questy − Wyprawy Odkrywców (tu więcej). Cała idea bardzo mi się spodobała, ponieważ moja choroba nie ograniczała mnie na tyle fizycznie, żebym nie mógł poznawać historii, kultury czy przyrody naszego pięknego kraju. Wystarczyło jedynie zainstalować aplikację mobilną czy wydrukować bezpłatną ulotkę i wybrać się na trasę. Oczywiście nie wiedziałem jak to będzie, ale uznałem, że warto spróbować i pierwsze swoje questy przeszedłem w tym miejscu, gdzie miałem najbliżej, a więc w Krakowie, w którym mieszkałem już od ponad roku.

Kiedy postanowiłem się wybrać na pierwszy quest wówczas w królewskim mieście były stworzone przez organizatorów zaledwie dwie bezpłatne gry terenowe. Obie były o tematyce historycznej. Szczerze mówiąc w szkole nie bardzo lubiłem historię, ale z czasem wędrując po Polsce i poza nią nauczyłem się szanować przeszłość i dlatego byłem ciekaw, co nowego będę mógł się dowiedzieć na trasie questu o historii Polski. I tak 1 marca 2020 roku, w Dzień Żołnierzy Wyklętych, w niedzielne popołudnie, wybrałem się się na mój piewszy quest zatytułowany Czuwaj! 1939-1945.

Opowiadał on o historii krakowskich Szarych Szeregów, czyli organizacji harcerskiej działającej w okresie II wojny światowej. Chciałem go przejść, ponieważ kilkanaście lat wcześniej sam w Krakowie w podziemiach kościoła św. Idziego pod Wawelem złożyłem przyrzeczenie harcerskie: Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu. I pomimo tego, że od wielu lat jestem nieczynnym harcerzem to w sercu jest wciąż pragnienie służby Bogu i Polsce i ludziom. Z tego też względu myślę, że warto wciąż poznawać historię harcerstwa, a ten quest mi to umożliwił. Zapraszam na wędrówkę po północnej części Starego Miasta w Krakowie, gdzie przewodniczką tego dnia była mi krakowska łączniczka.

Wędrówkę rozpocząłem przy tablicy upamiętniającej akcję na Koppego (generał SS), na rogu ulic Powiśle i Zwierzyniecka, w niedalekiej odległości od Wawelu. I od razu muszę się przyznać, że przechodząc w tym miejscu wielokrotnie nie zwracałem na nią uwagi. A warto jednak wiedzieć, jak Polacy walczyli o swoją wolność z niemieckim okupantem. W tym niemałą zasługę miało tajne harcerstwo, czyli Szare Szeregi, które ściśle współpracowały z Armią Krajową. I ich historię miałem okazję poznawać tego dnia.

Cała wyprawa zajęła mi około 1,5 h, zgodnie z czasem wskazanym przez twórców questu. Wskazówki zawarte w tekście prowadziły mnie przez kolejne punkty, przy których były konkretne zadania czy zagadki, mające mnie doprowadzić do skarbu w postaci pieczęci. Oczywiście mógłbym teraz podać wszelkie odpowiedzi, ale nie ułatwię Wam tego zadania, ponieważ zapraszam Was samych do historii Szarych Szeregów poznawania. W przejściu całej trasy pomagała mi aplikacja mobilna i dzięki niej nawet się nie pogubiłem. Osobiście nie wiedziałem, że w pobliżu mojego miejsca zamieszkania jest tyle obiektów związanych z historią harcerstwa. I to mnie bardzo mile zaskoczyło, a jednocześnie uzmysłowiło, że jest to niesamowite mieszkać tak blisko ważnych, historycznych miejsc dla Polski. Zgodnie ze wskazówkami na trasie znalazło się 11 miejsc, przy których znajdowały się odpowiedzi na zagadki, prowadzące do ostatecznego hasła i skarbu. Oto one:
1. Plac Kossaka (tablica pamiątkowa o akcji na generała SS Koppego);
2. Pomnik Marszałka (oczywiście Piłsudskiego);
3. Studencka 19 (Harcerska Poczta);
4. Garncarska 6 (aresztowanie komendanta Szarych Szeregów);
5. Krupnicza 8 (tu mieszkał Jacek Malczewski, twórca okresu Młodej Polski);
6. Karmelicka 6;
7. Karmelicka 14 (skład broni);
8. Łobzowska (punkt kontaktowy łączników);
9. Szlak 21 (tablica pamiątkowa, struktury ZHP);
10. Róg Długiej (kolejna tablica);
11. Długa 6 (tajny Przegląd Polski był tu powielany).

Po 1,5 h wędrowania po Krakowie i poznawania historii Szarych Szeregów i ich działalności w czasie II wojny światowej wraz z harcerską łączniczką, poznałem jej imię i nazwisko, a nawet pseudonim (to hasło potrzebne do otrzymania skarbu w postaci pieczęci). Nie liczcie jednak, że Wam je podam. To wielka tajemnica, ale całkiem możliwa i przez Ciebie do odkrycia. Do skarbu nie trafiłem od razu, ponieważ chciałem pójść na skróty i niedokładnie szukałem podanego miejsca. Kiedy jednak trafiłem już tam, gdzie trzeba był mały problem, bo obsługa nie wiedziała o co chodzi. Ostatecznie jednak zdobyłem swoją pierwszą pieczęć.

I w ten sposób rozpoczęła się moja przygoda z questami i powiem szczerze, że bardzo mnie wciągnęła, ale o tym będziecie się mogli przekonać, śledząc kolejne opisy z odwiedzonych przeze mnie bezpłatnych gier terenowych. A pierwszy z nich od razu tu zamieszczę, ponieważ też przeszedłem go w Krakowie. Było to tydzień później, tuż przed samą pandemią, 8 marca 2020 roku.

Śladem Ziuka po Krakowie – do niepodległości! – 8 marca 2020 roku.

Pierwszy quest wywarł na mnie tak pozytywne wrażenie, że od razu chciałem iść na drugi, ale musiałem cierpliwie poczekać na kolejne, spokojne niedzielne popołudnie, ponieważ w ciągu tygodnia nie było jak, a zdrowie fizyczne potrzebowało odpoczynku po poprzednim wysiłku. I tak oto, 8 marca 2020 roku, w Dzień Kobiet wybrałem się na drugi krakowski quest. I tak jak wspominałem był on też w treści całkiem historyczny. Tym razem przewodnikiem po wyprawie był Marszałek Józef Piłsudski, który prowadził mnie w Krakowie po miejscach z nim związanych. W tym czasie opowiadał mi historię walki o niepodległość Polski. Wędrówkę rozpoczęliśmy przy wejściu do Katedry na Wawelu. I nie wymagało to od nas zakupu biletu do Zamku. O dziwo, pomimo nie najlepszej pogody tego dnia, w Krakowie można było spotkać mnóstwo turystów. Czyżby przeczuwali, że kilka dni później nastąpi pierwszy lockdown w Polsce. Kiedy przechadzałem się trasą questu nawet o tym nie myślałem.

Czekała na mnie ponownie 1,5 h trasa. Tym razem w większości było to spacerowanie po ścisłym centrum Krakowa, w którym bywałem i przechadzałem się nie jeden raz. I można byłoby pomyśleć, że doskonale znam te miejsca. Nic bardziej mylnego. Przechodzisz i nawet nie zwracasz uwagi na pewne element krajobrazu. A quest pozwala dokładniej się przyjrzeć i poznać historię danego miejsca i tak było właśnie podczas tej wyprawy. Oczywiście znowu pomagała mi aplikacja mobilna, ale miałem też ze sobą ulotkę i długopis, aby od razu umieszczać odpowiedzi na zagadki, które miały mnie znowu doprowadzić do ostatecznego hasła. Na szlaku pojawiło się 12 obiektów, przy których musiałem wysilić co nieco swoje zwoje mózgowe. Oto one:
1. U wrót katedry (tu pochowano Józefa Piłsudskiego);
2. Tablice ofiarodawców (Józef Piłsudski wsparł remont Wawelu);
3. Plac św. Marii Magdaleny (kolumna, a na jej szczycie ks. Piotr Skarga);
4. Urząd Miasta Krakowa (tablica pamiątkowa ze słowami Józefa Piłsudskiego, w weekend może być problem z wejściem do środka);
5. Wieża ratuszowa;
6. Jagiellońska 9;
7. Uniwersytet Jagielloński;
8. Ulica Piłsudskiego (tablica pamiątkowa zmiany nazwy ulicy przez Radę Miasta Krakowa z Wolskiej na Józefa Piłsudskiego);
9. Czapskich (tablica z podobizną Józefa Piłsudskiego);
10. Pomnik Marszałka (ten sam, co w pierwszym queście);
11. Dom im. Józefa Piłsudskiego (Oleandry);
12. Schronisko młodzieżowe (tu można odebrać skarb).

Wycieczka z Józefem Piłsudskim po Krakowie była bardzo interesująca i pouczająca. Myślę, że warto poznawać historię swojej ojczyzny w ten sposób. Osobiście na lekcjach historii pewne fakty umykałyby mi, a podczas takiej bezpłatnej gry terenowej, kiedy samemu musisz się skoncentrować na odnalezieniu prawidłowej odpowiedzi na konkretną zagadkę łatwiej jest przyswoić sobie wiedzę. 1,5 h wędrowania doprowadziło mnie do skarbu, który znajdował się w Schronisku Młodzieżowym na końcu trasy. Jednakże bez podania hasła nie otrzymasz przepięknej pieczęci. Ja ją już posiadam, ale hasła do jej otrzymania Wam nie podam. Zapraszam bardzo serdecznie do Krakowa, aby poznać jak Józef Piłsudski, zwany Ziukiem, pilnie dla niepodległości ojczyzny tu pracował.

I oto przeszedłem 2 pierwsze questy. Oba w Krakowie, gdzie dotychczas mieszkam. Od tamtej pory powstały kolejne, ale to już inna historia i być może kiedyś będzie tu opisana. Wiem, że ten post nie dotyczy ściśle wędrowania po górach, ale też opisuje wyprawy, dzięki którym można zdobyć odznaki PTTK Questy Wyprawy Odkrywców, do czego zachęcam, szczególnie rodziny z dziećmi (jest CEL).

Z pozdrowieniami Moje góry łaskawe!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s