Questy z Góralami Zagórzańskimi

Śladami piewcy Gorców i inne – 8 lipca 2020 roku.

Choroba, czas pandemii i lockdown’u sprawiły, że moje wędrowanie po górach zostało ograniczone. Oczywiście dbałem o mój kręgosłup przez rehabilitację, ale szczyty musiały na mnie poczekać. Jednak w międzyczasie szukałem kolejnych questów w pobliżu Krakowa i tak dotarłem do grupy gier terenowych o wdzięcznej nazwie Skarby górali. Znajduje się w niej 50 questów podzielonych na 8 grup związanych z góralami spoza Podhala, a wśród wyróżnia się Górali: Babiogórskich, Kliszcackich, Zagórzańskich, Białych, Nadpopradzkich, Pienińskich, Spiskich i Orawskich. Trudno było mi się zdecydować, bo gdzie bym nie pojechał to byłbym w pobliżu gór, a o to głównie mi chodziło. Zdawałem sobie sprawę, że na wyjście na szlak i zdobywanie kolejnych szczytów jest jeszcze za wcześnie, ale poznawanie miejscowości u podnóża gór też może być atrakcyjne. Ostatecznie zdecydowałem się na odwiedzenie questów z Góralami Zagórzańskimi. W tej grupie jest ich 5 związanych z Questy − Wyprawy Odkrywców i 1 związany z BestQuest.

Zagórzanie zamieszkują przede wszystkim rejony gminy i miasta Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź (i to na tych terenach utworzono questy), ale ich wpływy sięgają również Rabki-Zdrój. Nazwa ta wywodzi się od słów za górami, a dokładnie za Gorcami, patrząc od strony Zakopanego. Zagórzanie oddzieleni są pasmami górskimi przede wszystkim od Podhalan, Lachów i Kliszczaków. Orędownikiem kultury Zagórzan przez wiele lat był Władysław Orkan. I z tego też względu chciałbym się z Wami podzielić questem jemu poświęconym, choć tego dnia przeszedłem praktycznie aż 5 darmowych gier terenowych. Dlaczego akurat ten, a nie inny? Otóż quest zatytułowany Śladami piewcy Gorców w większej swej części prowadził zielonym szlakiem turystycznym (niestety w bardzo dużej części po asfaltowej nawierzchni), co dało mi choć odrobinę poczuć atmosferę wędrowania po górach.

Zanim jednak przejdę do konkretów to chciałbym podzielić się tym, co jeszcze mnie skłoniło, aby akurat odwiedzić ten rejon, a nie inny. Otóż zachęta ze strony internetowej gminy Mszana Dolna, a mianowicie: Wybierz się z Jaśkiem na wyprawę i otwórz skrzynię z zagórzańskimi skarbami. Kasina Wielka, Kasinka Mała, Lubomierz, Olszówka, Niedźwiedź i Mszana Dolna w tych sześciu zagórzańskich miejscowościach można już szukać skarbów podążając za wskazaniami questu! Przewodnikiem po wyprawach questowych jest Jasiek góral zagórzański, który w wierszowanych tekstach wskazuje każdemu odkrywcy drogę do skarbu. Każdy, kto zdecyduje się podjąć odszukania ukrytego skrzętnie skarbu może zdobyć dodatkową nagrodę. Aby ją otrzymać konieczne jest ukończenie wszystkich 6 questów i zebranie zagórzańskich korali na dodatkowej ulotce. I ta nagroda była konkretnym bodźcem, aby wybrać się do Górali Zagórzańskich, choć zdawałem sobie sprawę, że ukończenie tylu questów jednego dnia może być problemem. I rzeczywiście tego dnia nie dałem rady. Wróćmy jednak na quest.

Miałem już za sobą 3 gry terenowe tego dnia zanim dotarłem na rynek w Niedźwiedziu, skąd miałem rozpocząć swoją kolejną wyprawę. Jej początek miał miejsce przy pomniku głównego bohatera questu, a mianowicie Władysława Orkana. Wędrując tą trasą miałem okazję poznawać życie i twórczość tego poety i pisarza, nazywanego niekiedy piewcą Gorców.

Byłem już co nieco zmęczony, dlatego na początku szło mi dość opornie czytanie kolejnych wskazówek z aplikacji mobilnej lub z ulotki, które miały mnie doprowadzić do kolejnego skarbu. Co ciekawe tekst questu był urozmaicony góralską gwarą. Według jego twórców cała wyprawa powinna zająć około 1,5 h. I rzeczywiście tyle mi zajęła od startu do mety, ale w tym czasie nie uwzględniono, że trzeba jeszcze wrócić do samochodu, pozostawionego na parkingu w Niedźwiedziu. No, a trasa nie jest wcale taka krótka i prowadzi głównie drogą asfaltową, której osobiście nie lubię, ale czasem nie da się inaczej. Wskazówki w tekście prowadziły mnie przez kolejne punkty, przy których miałem za zadanie rozwiązać konkretne zagadki. Rozwiązanie ich wszystkich i powstałe przy tym hasło miało mnie doprowadzić do ukrytego skarbu na końcu wyprawy. Oczywiście mógłbym teraz podać wszelkie odpowiedzi, ale nie ułatwię Wam tego zadania, ponieważ zapraszam Was samych do życia i twórczości Władysława Orkana poznawania, a także i do skarbu w postaci pieczęci szukania. Zgodnie ze wskazówkami na trasie znalazło się 7 miejsc, przy których znajdowały się odpowiedzi na zagadki. Oto one:

1. Pomnik (oczywiście bohatera całego questu, czyli Władysława Orkana);
2. Brama (prowadzi na cmentarz, gdzie spoczywają jego najbliżsi);
3. Most
4. Drogowskaz (od tego momentu rozpoczyna się szlak o długości 3 km, na którym można podziwiać piękne górskie panoramy);
5. Lipa;
6. Kapliczka (postawiła ją matka w podzięce na powrót Władysława z wojny);
7. Orkanówka (dom rodzinny Orkana).

Niestety Orkanówka była wówczas zamknięta, ponieważ w gminie Niedźwiedź wprowadzono obostrzenia i nie można było wejść do środka. Dlatego popodziwiałem z zewnątrz, a następnie odnalazłem skarb. Końcowe hasło bardzo konkretnie wskazuje, gdzie on się znajduje. No i teraz trzeba było wrócić. Mówiąc szczerze wcale mi się to nie uśmiechało, ponieważ w planach miałem jeszcze jeden quest. I o dziwo zostałem uratowany przez dwoje młodych ludzi, których spotkałem przy Orkanówce. Akurat podjechali samochodem aż pod kapliczkę i wracali w tym samym czasie co ja. Poprosiłem ich o mini-stopa do Niedźwiedzia, a oni wspaniałomyślnie mi pomogli i dzięki temu zaoszczędziłem czas. Wędrówka z Jaśkiem do domu Władysława Orkana była bardzo ciekawa i interesująca, choć dość długa. Jednak zawsze to miło poznać kolejne miejsce i osobę z bliska, a nie tylko z encyklopedii.

Tego dnia przeszedłem jeszcze 4 inne questy związane z Góralami Zagórzańskimi. Jednakże nie będę opisywał ich bardziej, lecz podzielę się zdjęciami z tych wypraw. Oto one:

1. Baza Lubo Gości

2. Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą

3. Z Bulandą po Lubomierzu

4. Spacer po Olszówce koło Raju

To był mój pierwszy pełny dzień z questami. Całkiem udany, bo wszystko co zaplanowałem udało się zrealizować. Zdawałem sobie sprawę, że może być to trudne, ale do odważnych świat należy, dlatego podjąłem ryzyko i tym razem wygrałem. Niestety zabrakło jednego questu, aby zdobyć wszystkie korale do zagórzańskiego skarbu. Jednak co się odwlecze to nie uciecze i ukończyłem 6 questów z Góralami Zagórzańskimi, ale ten ostatni to już całkiem inna historia. I jeszcze jedna ważna informacja. Dzięki tej wyprawie zdobyłem małą brązową odznakę PTTK Questy Wyprawy Odkrywców za ukończenie 15 questów w 2 województwach. I czułem, że ta forma wypoczynku coraz bardziej mnie wciąga, o czym będzie jeszcze w nie jednym poście.

Z pozdrowieniami Moje góry łaskawe!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s