Kadzielnia i Karczówka (Kielce)

IMG_20200810_082109_HDR_Easy-Resize.comKadzielnia i Karczówka (Kielce) – 10 sierpnia 2020.

Góry Świętokrzyskie to najmniej uczęszczane przeze mnie pasmo górskie. Nie mam zbyt wielu okazji, aby powędrować po najstarszych górach w Polsce, a szczerze mówiąc nawet nie szukam takich możliwości. Kiedy jednak w czasie pandemii przyszedł mój przełożony i powiedział, że nasi współbracia w Kielcach potrzebują pomocy personalnej na kilka dni uznałem, że przy okazji w wolnym czasie spróbuję pozwiedzać okolice. Zdawałem sobie sprawę, że nie będę miał zbyt wiele czasu, bo zaledwie 2 dni, ale to mi wystarczyło, aby poszerzyć swoje zdobycze w Górach Świętokrzyskich. Zdecydowałem się zdobyć 3 obiekty do projektu Wieże widokowe gór i pogórzy, które pozwoliłyby mi osiągnąć brązową odznakę za wieże i punkty widokowe w najstarszych górach Polski. Pierwszego dnia  (10 sierpnia 2020 roku) wybrałem się na Kadzielnię (G-8) i Karczówkę (G-7). I zostałem bardzo mile zaskoczony. Zapraszam do wspólnego poznawania tych urokliwych miejsc.

Kadzielnia (295 m n.p.m.) to wzgórze, w południowo-zachodniej części Kielc. Jest zbudowane z wapieni górnodewońskich. Obecne wyrobisko (wcześniej były tam kamieniołomy) wypełniają wody podziemne tworząc Jezioro Szmaragdowe. Stanowi ona największe skupisko jaskiń na Kielecczyźnie (jest ich tu 26). Najdłuższą z nich jest Jaskinia Odkrywców, obejmująca trzy połączone ze sobą jaskinie: Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni. Została ona udostępniona turystycznie jako Podziemna trasa turystyczna w Kielcach. Najwyższą część wzgórza, Skałkę Geologów, obejmuje Rezerwat przyrody Kadzielnia. Jest ona otoczona około 30 metrowymi skarpami. Przez Kadzielnię przechodzi czerwony szlak miejski prowadzący przez Kielce.

Zgodnie z ustaleniami przełożonych do naszej parafii miałem dotrzeć w godzinach przedpołudniowych i podjąć posługę w konfesjonale i przy ołtarzu. Z tego też względu uznałem, że zanim udam się do klasztoru to po drodze podjadę zobaczyć osławioną Kadzielnię i przy okazji zdobędę pierwszy obiekt do Wieże widokowe gór i pogórzy. Jednocześnie będę miał okazję przejść jeden z 2 Questów w województwie świętokrzyskim.

Z Krakowa wyruszyłem około godziny 6:00 i cała podróż zajęła mi zaledwie 2 h. Na miejscu byłem kilka minut po godzinie 8:00, a słońce było już wysoko na niebie, które było całkowicie bezchmurne. To zwiastowało, że będę miał okazję podziwiać piękno całego wzgórza i okolic, które można z niego obserwować. Samochód zostawiłem na parkingu nieopodal tablicy informacyjnej na temat Kadzielni.

Krótka lektura o tym, czego mógłbym się w tym miejscu spodziewać i wyruszyłem na zwiedzanie tego przepięknego miejsca. Pomocą w wędrówce służył mi quest pod tytułem Tajemne zioła w Kadzi z projektu Questy − Wyprawy Odkrywców. Zgodnie z opisem quest dotyczył historii, geologii i licznych ciekawostek związanych z rezerwatem geologicznym i pozwalał w przyjemny sposób zwiedzić dawny kamieniołom nazywany rajem geologicznym pod gołym niebem. Przejście trasy zajęło mi około 1 h, ale wymagało też troszkę kondycji, ponieważ w wielu miejscach znajdowało się mnóstwo schodów, które trzeba było pokonać. Wskazówki w tekście prowadziły mnie przez kolejne punkty, przy których miałem za zadanie rozwiązać konkretne zagadki. Rozwiązanie ich wszystkich i powstałe przy tym hasło miało mnie doprowadzić do ukrytego skarbu na końcu wyprawy. Zgodnie ze wskazówkami na trasie znalazło się 8 miejsc, przy których znajdowały się odpowiedzi na zagadki. Oto one:
1. Kadzielnia – tablica (podstawowe informacje o Kadzielni);
2. Kadzielnia – krąg kamienny (przypomina o zbrodni katyńskiej);
3. Kadzielnia – taras 1 (śmigła samolotu i szmaragdowe jezioro);
4. Kadzielnia – taras 3;
5. Kadzielnia – amfiteatr (główne wejście);
6. Kadzielnia – pomnik;
7. Kadzielnia – taras 4;
8. Kadzielnia – ścieżka do wyjścia.

Po rozwiązaniu wszystkich zagadek powstało hasło, które doprowadziło mnie do skarbu – pieczęci. Jednak nie podam Wam tu na tacy całego rozwiązania, bo warto samemu tu przybyć, aby przeżyć wspaniałą przygodę questowania, zagadek rozwiązywania i skarbu szukania. A z opisu questu wynika, że na Kadzielni można spotkać kilka punktów widokowych, które są zamieszczone pod numerem G-8 w Górach Świętokrzyskich w projekcie Wieże widokowe gór i pogórzy.

To była krótka, ale intensywna wędrówka, która pozwoliła mi poznać kolejne urokliwe miejsce na turystycznej mapie Polski. Mam nadzieję, że uda mi się jeszcze tam wrócić, ponieważ chciałbym jeszcze zobaczyć podziemną trasę turystyczną w Kielcach. Niestety tego dnia nie miałem już na to czasu, ponieważ musiałem pędzić do obowiązków duszpasterskich. Do klasztoru dotarłem na czas, co pozwoliło mi podjąć posługę wobec wiernych. Po jej zakończeniu był obiad z braćmi, a następnie chwila wolnego, która pozwoliła mi się wybrać na Karczówkę (G-7).

Karczówka (319 m n.p.m. jest to wzniesienie w Górach Świętokrzyskich, w Paśmie Kadzielniańskim, położone na terenie Kielc, na południowy zachód od centrum miasta. W większej części zbudowane jest z wapieni dewońskich, u jego podnóża natomiast znajdują się wychodnie zlepieńców cechsztyńskich. Jest porośnięte starodrzewiem sosnowym, w którym wiek niektórych drzew dochodzi do 150 lat. Na szczycie znajduje się punkt widokowy na Kielce oraz Góry Świętokrzyskie. Tu również swój początek ma czerwony szlak turystyczny biegnący do Chęcin. Na szczycie ulokowany jest kościół pw. św. Karola Boromeusza oraz klasztor należący dawniej do zakonu bernardynów, który w 1864 roku został rozwiązany przez władze carskie. Od 1957 roku klasztorem opiekują się księża pallotyni.

Zanim dotarłem do podnóża klasztoru trochę pobłądziłem, bo GPS kierował mnie zupełnie z innej strony, ale ostatecznie dotarłem na miejsce i zostawiłem samochód niedaleko kamiennego krzyża, skąd rozpoczyna się czerwony szlak turystyczny.

Z tego miejsca na wzgórze klasztorne było zaledwie 5 minut drogi. Wędrując spokojnym krokiem po mojej prawej stronie minąłem kapliczkę (XIV stacja drogi krzyżowej) i wiatę, przy której można odpocząć. Po lewej mej stronie pojawiła się tabliczka informacyjna, że znajduje się tu Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Następnie ujrzałem taras widokowy (panorama Kielc i w oddali Gór Świętokrzyskich), na który nie schodziłem, ponieważ moim celem była bardziej wieża widokowa (G-7) unosząca się nad całym zespołem klasztornym. Zanim tam się wybrałem wszedłem na dziedziniec i pooglądałem zabudowania z zewnątrz. I rzeczywiście zrobiły one na mnie wrażenie.

Aby wejść do kościoła i na wieżę trzeba było udać się lewą stroną wzdłuż murów klasztornych do końca, a następnie wejść po pięknie odnowionych schodach i skręcić w prawo do furty klasztornej, gdzie otrzymałem klucz do wejścia na wieżę od bardzo życzliwego pallotyna.

Wejście na punkt widokowy nie zajęło mi zbyt wiele czasu, choć trzeba było uważać, bo gdzieniegdzie było wąskie i strome. Jednakże poradziłem sobie i dzięki temu mogłem podziwiać panoramę Gór Świętokrzyskich.

Cała wyprawa zajęła mi około pół godziny. Zanim jednak wróciłem do samochodu to jeszcze wszedłem do kościoła i się pomodliłem, a następnie wróciłem do klasztoru, aby podjąć kolejne obowiązki duszpasterskie. Był to bardzo udany dzień, pełen emocji i wrażeń, a przede wszystkim kolejnych zdobyczy do projektów, które powoli realizuję (1 quest i 2 punkty widokowe). Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś będę mógł tam wrócić.

Z pozdrowieniami Moje góry łaskawe!

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s