Beskid Makowski

Beskid Makowski, zwany dawniej Beskidem Średnim, to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich. Od strony zachodniej graniczy ono z Beskidem Małym, by dalej, nieco na południe graniczyć z Kotliną Żywiecką i na południu z Beskidem Żywieckim. Po stronie południowo-wschodniej to granica z Kotliną Rabczańską, a na wschodzie z Beskidem Wyspowym. Na północy granica rozciąga się wzdłuż Pogórza Wielickiego.

To pasmo górskie od lat jest przedmiotem sporów wśród geografów. Kontrowersje wzbudzają głównie jego dokładne granice. Niejasności dotyczące granic powodują problemy z wyznaczeniem najwyższego szczytu całego pasma, którym (zależnie od przyjętej koncepcji) może być Mędralowa, Lubomir lub Lasek. W popularnej Koronie Gór Polski za najwyższy szczyt pasma uznano Lubomir i dziś jest to opinia najczęściej spotykana. Niestety na marginesie tych polemik pozostają turyści, którzy w te okolice zaglądają niezwykle rzadko. Z czego to wynika? Przede wszystkim z powodu atrakcyjności sąsiedzkich pasm górskich. Otóż turyści wolą wędrować po wyższym Beskidzie Żywieckim, łatwiej dostępnym Beskidzie Małym czy lepiej rozreklamowanym Beskidzie Wyspowym. Paradoksalnie, największym atutem Beskidu Makowskiego jest właśnie brak tłumów i typowego dla niektórych górskich kurortów zgiełku. Jest to zatem pasmo górskie, które docenią szukający niezadeptanych szlaków i kameralnych, nienastawionych na turystów miejscowości, takich jak Maków Podhalański, Sucha Beskidzka, Myślenice, Kalwaria Zebrzydowska czy Lanckorona.

Sieć szlaków turystycznych w tym paśmie nie jest zbyt rozbudowana. Większość z nich jest poprowadzona grzbietami najważniejszych pasm, dzięki czemu można zdobyć wszystkie najciekawsze szczyty. Najważniejszym szlakiem jest odcinek Małego Szlaku Beskidzkiego, przechodzący przez wierzchołki Chełmu, Babicy oraz Lubomira.

Baza noclegowa w Beskidzie Makowskim jest dość uboga. Znajduje się tu tylko jedno schronisko turystyczne prowadzone przez PTTK (na Kudłaczach), dwa schroniska prywatne – Opaczne pod szczytem Jałowca i Zygmuntówka na przełęczy Klekociny oraz dwie chatki studenckie – Pod Solniskiem na polanie Adamy oraz Chatka Elektryków pod Laskiem.

Szlaki Beskidu Makowskiego rzadko są odwiedzane przez turystów. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż niewiele jest tu szczytów wybitnie widokowych. Kilka z nich zasługuje jednak na uwagę, a należą do nich z pewnością Koskowa Góra, Jałowiec oraz Lubomir, na szczycie którego znajduje się wieża widokowa, a także otwarte dla zwiedzających obserwatorium astronomiczne.

Wędrując po szlakach Beskidu Makowskiego można zdobyć szczyty do następujących projektów:
Korona Gór Polski (Lubomir);
Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich, Korona Beskidu Makowskiego w KZKG RP;
Diadem Polskich Gór (Lasek, Babica, Koskowa Góra, Lubomir);
Wieże widokowe gór i pogórzy (Chełm: K-14; Mioduszyna: K-15).

Dla mnie osobiście jest to bardzo ważne pasmo górskie, ponieważ przez rok czasu miałem okazję mieszkać na jego terenie. Miejscem mojej posługi były przepiękne miejscowości Skomielna Czarna i Bogdanówka. Z tej ostatniej na szczyt Koskowej Góry, z której można oglądać niesamowite panoramy, prowadzi asfaltowa droga.

Zapraszam do wspólnych wędrówek!

Lasek
DSC_0816_Easy-Resize.com

Babica
IMG_20190808_165629_Easy-Resize.com

Lubomir, Łysina
DSC_1161_Easy-Resize.com

Reklama