Beskid Wyspowy

Beskid Wyspowy to pasmo górskie będące częścią Beskidów Zachodnich, położone pomiędzy doliną Raby a Kotliną Sądecką. Od południa sąsiaduje ono z Gorcami i Beskidem Sądeckim, a od wschodu z Pogórzem Rożnowskim i Kotliną Sądecką. Po zachodniej stronie  graniczy z Beskidem Makowskim, a od północy z Pogórzem Wiśnickim. Całe pasmo zajmuje powierzchnię około 1000 m². Cechą charakterystyczną jego krajobrazu są odosobnione szczyty z płaskimi wierzchołkami sięgającymi wysokości od 850 do 1170 m n.p.m. które oddzielone są nisko położonymi dolinami rzek oraz przełęczami.

Najwyższym szczytem jest Mogielica (1171 m n.p.m.), która należy do Korony Gór Polski. Jest ona widoczna z daleka dzięki swojej charakterystycznej budowie oraz wieży widokowej postawionej tu w 2008 roku. Wśród innych szczytów Beskidu Wyspowego, mających wysokość ponad 1000 m n.p.m. na szczególną uwagę zasługują: Ćwilin (1072 m n. p. m.) i Luboń Wielki (1022 m n. p. m.). Z obu tych wierzchołków przy dobrej pogodzie można podziwiać przepiękne panoramy górskie.

Z kilku najwyżej położonych przełęczy, które są także przejezdne dla samochodów można śmiało wyruszać na poszczególne szczyty w Beskidzie Wyspowym. Wśród nich warto wyróżnić:  Przełęcz między Cichoniem i Ostrą (Cichoń i Ostra), Przełęcz Rydza-Śmigłego (Mogielica i Łopień), Przełęcz Gruszowiec (Ćwilin i Śnieżnica) i Przełęcz Glisne (Luboń Wielki i Szczebel).

Beskid Wyspowy pomimo swego ukształtowania, jest dobrze zagospodarowany pod względem komunikacyjnym. Z Nowego Sącza przez Mszanę Dolną do Rabki wiedzie główna szosa DK 28, a równolegle do niej, przebiega linia kolejowa z Nowego Sącza do Chabówki, częściowo wykorzystująca doliny Łososiny i Raby. Dojazd do głębszych zakątków zapewnia gęsta sieć dobrze utrzymanych dróg gminnych i powiatowych.

Góry Beskidu Wyspowego są jeszcze dość rzadko odwiedzane przez turystów. Ostatnio jednak gminy podejmują szereg działań promujących turystykę. Do zwiększenia ruchu turystycznego w tym paśmie górskim znacznie przyczyniła się organizowana od 2010 roku cykliczna akcja Odkryj Beskid Wyspowy, a także odznaka górska Główny Szlak Beskidu Wyspowego.

Gęsta sieć szlaków turystyki pieszej prowadzi przez wszystkie znaczniejsze szczyty Beskidu Wyspowego. Najdłuższym z tych szlaków jest Mały Szlak Beskidzki, oznaczony kolorem czerwonym. Szlaki te jednak wymagają pewnej kondycji fizycznej ze względu na wyspowy charakter tych gór. Wyróżniają je bowiem spore wysokości względne pomiędzy dnami dolin a szczytami i głębokie przełęcze pomiędzy szczytami. Istnieje tu też gęsta sieć znakowanych szlaków rowerowych, a także ścieżki dydaktyczne. Dzięki stadninom istniejącym w wielu już miejscowościach panują też odpowiednie warunki dla rozwoju turystyki konnej. Warto zwrócić uwagę na to, że w tym paśmie górskim jest wiele rezerwatów przyrody, jak na przykład: Białowodzka Góra nad Dunajcem, Kamionna, Kostrza, Luboń Wielki, Mogielica, Śnieżnica i Zamczysko nad Rabą

Baza noclegowa w Beskidzie Wyspowym jest dość uboga. Są tylko dwa z prawdziwego zdarzenia schroniska turystyczne: schronisko PTTK na Luboniu Wielkim i schronisko PTTK na Kudłaczach. Istnieje jeszcze Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjny na Śnieżnicy i Baza Szkoleniowo-Wypoczynkowa Lubogoszcz. Jednakże obydwa te ośrodki świadczą usługi głównie dla wycieczek i grup zorganizowanych. W sezonie letnim działa także baza namiotowa Polana Wały pod Krzystonowem. W dolinach zaś można spokojnie znaleźć hotele, pensjonaty, motele, ośrodki wypoczynkowe, domy wczasowe oraz gospodarstwa agroturystyczne. Istnieje również około 10 ośrodków kempingowych i pól namiotowych

Do głównych ośrodków turystycznych w Beskidzie Wyspowym należą takie miejscowości jak: Jurków, Kamienica, Kasina Wielka, Limanowa, Mszana Dolna, Rabka-Zdrój, Szczawa, Tenczyn i Tymbark.

Wędrując po szlakach Beskidu Wyspowego można zdobyć szczyty do następujących projektów:
Korona Gór Polski (Mogielica);
Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich (10), Korona Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich (10), Korona Beskidu Wyspowego (20) w KZKG RP;
Diadem Polskich Gór (Luboń Wielki, Ćwilin, Mogielica, Modyń, Jaworz);
Krzyż na górskim szlaku (Modyń, Śnieżnica, Uklejna, Mogielica, Lubogoszcz, Miejska Góra, Paproć, Łopień);
Wieże widokowe gór i pogórzy (Mogielica: K-23; Jaworz: K-24; Miejska Góra: K-25; Białowodzka Góra: K-26; Zamczysko: L-15).

Teren Beskidu Wyspowego, jak już było wspomniane, jest rzadko uczęszczany. Dzięki temu doskonale nadaje się do wypoczynku oraz uprawiania różnych form aktywności fizycznej. Zaś bogactwo przyrody i kultury ludowej może zaspokoić nawet najbardziej wymagających turystów.

Zapraszam do wspólnych wędrówek!

Kamionna
DSC_0275_Easy-Resize.com

Sałasz, Jaworz, Ostra, Cichoń, Łopień
DSC_0767_Easy-Resize.com

Lubomir, Łysina
DSC_1161_Easy-Resize.com

Paproć

Reklama