Góry Wałbrzyskie

Góry Wałbrzyskie to bardzo zabudowany region, z dużą ilością atrakcji i gęstą siecią szlaków turystycznych oraz rowerowych. Pasmo rozciąga się na długości 35 km z północnego zachodu na południowy wschód, biegnąc od doliny Bobru po dolinę Bystrzycy. Na południu Kotlina Wałbrzyska oddziela je od Gór Kamiennych. Od zachodu rozciąga się granica z Rudawami Janowickimi. Północny zachód to granica z Górami Kaczawskimi, a w dolinie Bystrzycy na wschodzie pasmo to łączy się z Górami Sowimi. Wyglądem pasmo to przypomina na swój sposób Beskid Wyspowy. Jego część stanowią bowiem oddzielone od siebie głębokimi dolinami masywy.

Region ten słynie dzisiaj z wód mineralnych i uzdrowisk: Szczawna-Zdroju i Jedliny-Zdroju. W okolicy przepływają duże rzeki, jak: Nysa Kłodzka, Bóbr i Bystrzyca, a dwie najważniejsze to Pełcznica i Lesk. Wokół dwóch dużych zbiorników retencyjnych: Jeziora Dobromierz i Jeziora Bystrzyckiego funkcjonuje wiele ośrodków wypoczynkowych.

Największą atrakcją Gór Wałbrzyskich jest wybudowany w latach 1288 – 1292 zamek Książ. Znajduje się on na Szlaku Zamków Piastowskich, obejmującym również mniej popularne zamki, jak Bolków czy Grodno.

Mimo, że Góry Wałbrzyskie to bardzo zurbanizowany region, każdy miłośnik turystyki górskiej znajdzie w nim coś dla siebie. Od górskiego spokoju, w regionach położonych z dala od dużych miejscowości, po miejski zgiełki panujący w środku dnia, chociażby w Wałbrzychu.

Wędrując po szlakach Gór Wałbrzyskich można zdobyć szczyty do następujących projektów:
Korona Gór Polski (Chełmiec);
Korona Najwybitniejszych Szczytów Sudetów Polskich, Korona Gór Wałbrzyskich w KZKG RP;
Diadem Polskich Gór (Trójgarb, Chełmiec, Borowa);
Krzyż na górskim szlaku (Chełmiec, Wołowiec);
Wieże widokowe gór i pogórzy (Borowa: S-28; Chełmiec: S-29; Trójgarb: S-30; Jałowiec: S-27; Pod Dłużyną: T-10).

Zapraszam do wspólnych wędrówek!

Borowa, Kozioł, Wołowiec, Mały Wołowiec
DSC_0941_Easy-Resize.com

Trójgarb
DSC_1048

Reklama