Questy – Wyprawy odkrywców

Questy

Choroba to coś, czego większość ludzi na świecie nie oczekuje i nie chce, aby ich kiedykolwiek dopadła. Niestety czasem przychodzi niespodziewanie i sprawia, że człowiek doświadcza w swoim życiu ograniczeń. Oczywiście są choroby, które są chwilowe i szybko przechodzą, ale są i takie, które ciągną się tygodniami, miesiącami, a nawet latami i ciężko z nich wyjść bez pomocy z zewnątrz. Czasem, gdy słyszy się diagnozę to w pierwszym momencie w głowie pojawia się tysiące scenariuszy: Co teraz będzie? Operacja czy leczenie? Czy będę mógł robić to, co lubię? Czy będę musiał całkowicie ograniczyć swoją aktywność fizyczną? i wiele innych. Szczerze mówiąc takie właśnie wątpliwości rodziły się we mnie, gdy usłyszałem niedawno, że mam przepuklinę dysku w odcinku lędźwiowym L5/S1. Najprościej mówiąc bolą mnie plecy i mam słabsze nogi, bo uciskane są nerwy w kręgosłupie. Gdy neurochirurg zasugerował operację to jedna z pierwszych myśli brzmiała tak: Co z wędrowaniem po górach? Na dziś jestem co nieco uziemiony i póki co nie wolno mi wychodzić na szlaki, choć chodzić i stać mogę, ale muszę unikać pozycji siedzącej. Jest to dla mnie trudne, ale jestem pełen nadziei, że to jeszcze w tym roku się zmieni. Dość szybko rozpocząłem fizjoterapię i idzie to w dobrym kierunku i wierzę, że operacja nie będzie konieczna.

Początkowo miałem czarne myśli, ale dzięki rozmowom z rodziną i przyjaciółmi pozbierałem się i powiedziałem sobie, że ta choroba mnie nie pokona. Będąc aktywnym piechurem nie mogłem siedzieć bezczynnie i dlatego zacząłem szukać alternatywy dla górskich wędrówek. I w ten sposób pewnego dnia trafiłem do Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie przy ul. Jagiellońskiej 6. Poszedłem tam w zupełnie innej sprawie, ale na stoliku przy wejściu na piętro leżała ulotka, która przyciągnęła moja uwagę. Była tam nazwa QUESTY, którą już wcześniej miałem okazję poznać. Gdzie? Na rekolekcjach z młodzieżą, które prowadziłem w miejscowości Olchowa. Ośrodek, w którym przebywaliśmy proponował właśnie quest po owej miejscowości. Skorzystaliśmy z tej możliwości i już wówczas bardzo mi się to spodobało. Z tego też względu wziąłem napotkaną ulotkę i tak trafiłem na projekt QUESTY − WYPRAWY ODKRYWCÓW, który w swoich założeniach bardzo mnie urzekł. Co najważniejsze jest on asygnowany przez PTTK i nie wymaga on wielkiego wysiłku fizycznego, co w obecnym stanie zdrowia bardzo mi odpowiada. To, co mnie zachwyciło i zachęciło do zaangażowania się w ten projekt to hasło z ulotki: RUSZAJ PO SKARB! PRZYGODA CZEKA! Mimo prawie 40 lat na karku wciąż budzi się we mnie instynkt poszukiwacza przygód.

Questy 1

Czym tak właściwie jest Quest?
Najprościej mówiąc jest to edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania! Projekt QUESTY − Wyprawy Odkrywców to gry terenowe głównie na terenie Polski, które polegają na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają one obsługi ani znakowania w terenie, dlatego można w nie grać niemal w każdej chwili. Na dzień dzisiejszy (4 lutego 2021 roku) projekt ten proponuje 476 Questów (463 Questy do wydruku, 266 Questy w aplikacji, 4 Questy wirtualne) w 16 województwach w Polsce i jednym mieście na Ukrainie. Ich trasy oparte są głównie na historii, kulturze lub przyrodzie danego regionu czy miejscowości. Wędrówki w zależności od miejsca i tematyki danego Questu można odbyć pieszo, rowerem lub kajakiem. Czasem ich treść jest opisana w języku obcym (np. język hiszpański, język ukraiński, język angielski, język niemiecki), co stanowi dodatkową atrakcję i wyzwanie.

Jaki jest cel tworzenia Questów?
Podstawowym ich celem jest jak najbardziej atrakcyjne zaprezentowanie dziedzictwa danego regionu czy miejscowości. Poza tym ich zadaniem jest zwrócenie uwagi uczestnika danej gry terenowej na wyjątkowe elementy danego miejsca związane z lokalną przyrodą, historią i kulturą. Ważne jest także odkrywanie niezwykłego, unikalnego charakteru przestrzeni (tzw. ducha miejsca) oraz dostrzeżenie wyjątkowości i atrakcyjności z pozoru zwyczajnego miejsca.

Dla kogo są przeznaczone Questy?
Questy − Wyprawy Odkrywców jako oferta edukacyjno-turystyczna są przeznaczone przede wszystkim dla:
– turystów i gości danej miejscowości;
– grup szkolnych;
– rodzin z dziećmi;
– mieszkańców regionu (by lepiej poznali własną „małą ojczyznę“)

Jak bawić się w Questy?
Otóż jeszcze raz przypomnę, że Questy to BEZPŁATNE gry terenowe. Można je przemierzać na dwa sposoby:

1. z ulotkami papierowymi, które są dostępne w:
– wybranych punktach informacji turystycznej, muzeach i ośrodkach kultury;
– formie plików pdf do samodzielnego wydruku na portalu.

2. z bezpłatną aplikacją mobilną Questy – Wyprawy Odkrywców dostępną bezpłatnie do pobrania w sklepie Google Play (dla systemu Android) i w sklepie AppStore (dla systemu iOS).

Kiedy już jesteś zaopatrzony w ulotkę lub aplikację, a nawet obie rzeczy (przynajmniej ja tak robię) wystarczy, abyś udał się na początek wyprawy i rozpoczął czytać wierszowane wskazówki. W tekście znajdziesz:
– ciekawostki, historie, legendy;
– zagadki do rozwiązania;
– wskazówki, którędy iść.
Na końcu każdej trasy czeka na Ciebie SKARB:
– pudełko z pamiątkową pieczęcią, którą możesz przybić w odpowiednim miejscu na ulotce;
– dyplom z pieczęcią w aplikacji mobilnej.

145gold_2004262182

Odznaka PTTK Questy – Wyprawy Odkrywców
Na mocy porozumienia o współpracy zawartego w listopadzie 2019 roku z PTTK została ustanowiona ogólnopolska Odznaka PTTK Questy − Wyprawa Odkrywców.
O jej przyznanie może ubiegać się każdy turysta posiadający konto w serwisie questy.com.pl, który spełnił określone w regulaminie wymagania. Odznaka jest dostępna w 7 stopniach:
KATEGORIA MAŁA:
POPULARNA – wymaga ukończenia 5 questów;
BRĄZOWA – wymaga ukończenia łącznie 15 questów w 2 województwach;
SREBRNA – wymaga ukończenia łącznie 50 questów w 5 województwach;
ZŁOTA – wymaga ukończenia łącznie 100 questów w 10 województwach;
KATEGORIA DUŻA:
BRĄZOWA – wymaga ukończenia 200 questów w 12 województwach (maks. 20 wirtualnych);
SREBRNA – wymaga ukończenia 350 questów w 14 województwach, w tym przynajmniej 15 rowerowych (maks. 35 wirtualnych);
ZŁOTA – wymaga ukończenia 500 questów w 16 województwach, w tym przynajmniej 5 kajakowych (maks. 50 wirtualnych);
Za szczególne zasługi w promowaniu i rozwijaniu programu Questy – Wyprawy Odkrywców przyznawana jest honorowa odznaka AMBASADOR QUESTÓW.

Questy 5

Pieczęcie można również kolekcjonować w specjalnym Paszporcie Odkrywcy, który jest do nabycia w sklepiku COTG PTTK w Krakowie.

Questy 4

Może ktoś zapytać dlaczego Questy w blogu o tematyce górskiej? Otóż dlatego, że wiele z nich znajduje się w miejscowościach czy regionach związanych z górami. Według mnie może być to bardzo dobry sposób na poznanie miejsca, gdzie się przebywa lub też może stanowić alternatywę dla młodszych i zmęczonych wędrowaniem po górach. Ostatecznie może być propozycją na czas niepogody, gdy chodzenie po szlakach jest niemożliwe. Czasem poszczególne Questy są zebrane w grupę. W tym miejscu chciałbym zaproponować dla wędrujących po górach grupę o wdzięcznej nazwie Skarby górali (50 Questów).

skarbygórali

Są to Questy stworzone w ramach projektu Odkrywanie skarbów dziedzictwa południowej Małopolski, powstałe na terenach zamieszkanych przez grupy etniczne górali: babiogórskich, białych, kliszczackich, nadpopradzkich, orawskich, pienińskich, spiskich i zagórzańskich. Wśród nich są:

1. Spacer po Krościenku z kurierem (Krościenko nad Dunajcem, historyczny);
2.
Pod skrzydłami Michała (Zubrzyca Górna, historyczny);

3. Spacer z wiekami historii po Jazowsku (Jazowsko, historyczny);
4. Piękno tradycji i natury u stóp Koskowej Góry (Skomielna Czarna i Bogdanówka, historyczny);
5. Drogą Pienińską w majestacie gór (Szczawnica, przyrodniczy);
6. Spacer z Józefem Szalayem (Szczawnica, kulturowy);
7. Spacer po Rytrze z hrabią Stadnickim (Rytro, historyczny);
8. Z Bachmatem spacer po Folwarku (Folwark Toporzysko, historyczny);
9. Makowskie ślady przeszłości (Maków Podhalański, historyczny);
10. Spacer z Jaśkiem pod Śnieżnicą (Kasina Wielka, historyczny);
11. Spacer po Olszówce koło Raju (Olszówka, kulturowy);
12. Z Bulandą po Lubomierzu (Lubomierz, historyczny);
13. Śladami piewcy Gorców (Niedźwiedź, historyczny);
14. Na tropie (pre)historii Maszkowic (Maszkowice, historyczny);
15. Traktem solnym przez Jordanów (Jordanów, historyczny);
16. Śladami historii zdroju w Rabce (Rabka-Zdrój, historyczny);
17. Tajemnice Węgielnika (Piwniczna-Zdrój, historyczny);
18. Kamienickie ślady przeszłości (Kamienica, historyczny);
19.
Spacer piwniczańskimi zdrojami (Piwniczna-Zdrój, kulturowy);

20. Spacerkiem w przeszłość Lipnicy Wielkiej (Lipnica Wielka, historyczny);
21. Za barankowymi radkami po Krościenku (Krościenko nad Dunajcem, historyczny);
22. Tokarnia dawniej i dziś (Tokarnia, historyczny);
23. My se Łącowioki (Łącko, historyczny);
24. Wokół orawskiego Wawelu (Orawka, historyczny);
25. Spacer z błogosławionym po Łapszach (Łapsze Niżne, historyczny).

Myślę, że wędrujący po górach mogę jeszcze zwrócić uwagę na grupę Questów o nazwie Jurajskie Wyprawy Odkrywców (29 Questów).

Jak widać, mnóstwo propozycji w górach. Góry to jednak nie tylko same szczyty, ale również miejscowości, gdzie możemy nocować lub się posilić. Według mnie warto je wówczas bardziej poznawać. Każdy może znaleźć tu coś interesującego dla siebie.

Ja osobiście mam za sobą już 72 Questy i nie zamierzam na tym przestać, bo z każdym Questem jest coraz więcej zabawy. Dla przykładu zamieszczam tu ulotki, z których korzystałem (można śmiało drukować) podczas przejścia 2 pierwszych Questów w Krakowie:
1. Czuwaj! 1939-1945
2. Śladem Ziuka po Krakowie – do niepodległości!

Zapraszam do uczestnictwa w projekcie Questy − Wyprawy Odkrywców

Ruszaj po skarb! Przygoda czeka!

Reklama