Projekty

Będąc dzieckiem, a nawet później będąc już młodzieńcem, wędrowałem po górach, bo sprawiało mi to wiele radości i było okazją do spędzenia czasu razem z rodziną poza domem. W tamtym okresie nie liczyłem czasu i kilometrów spędzonych w górach. Po prostu zdobywałem kolejne szczyty. Wiedziałem, że w schroniskach mijanych na szlakach są pieczątki i że turyści podbijają nimi jakieś książeczki, ale jakoś wtedy mnie to nie interesowało. Z czasem pomyślałem, że można połączyć przyjemne z pożytecznym i tak w 2001 roku postanowiłem rozpocząć moją przygodę z odznakami turystycznymi. Jedyną znaną mi w tamtym czasie była Górska Odznaka Turystyczna PTTK i dlatego od niej rozpocząłem i ta przygoda trwa do dziś (GOT PTTK). Z czasem w moim górskim życiu pojawiły się inne projekty, które powoli realizuje i sprawia mi to wiele satysfakcji.

Czym tak naprawdę są odznaki turystyczne? To przede wszystkim odznaki ustanawiane przez PTTK i jego jednostki organizacyjne w celu pobudzania i rozwijania zainteresowań ziemią ojczystą, jej historią i kulturą, a także innymi krajami i ich kulturami. Dzisiaj stały się one na tyle popularne, że powstaje ich coraz więcej, a ich ustanawianiem zajmują się również inne stowarzyszenia, podmioty gospodarcze czy prywatne osoby. W tym miejscu pragnę przedstawić głównie informacje na temat górskich odznak turystycznych, które sam zdobywam i tych, które uważam nas za godne polecenia. W celu uzyskania więcej informacji na temat interesującej nas odznaki, wystarczy w poniższej tabeli kliknąć na odnośnik. Mam nadzieję, że znajdzie coś dla siebie ciekawego.

Lp.

Odznaka

Nazwa odznaki
i więcej informacji

1. GOT PTTK Górska Odznaka Turystyczna Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (GOT PTTK)
2. KGP2 Korona Gór Polski (KGP)
3. Logo KZKG RP Klub Zdobywców Koron Górskich Rzeczypospolitej Polskiej (KZKG RP)
4. Diadem Diadem Polskich Gór
5. kngs Krzyż na górskim szlaku
6. popularna-400 Wieże widokowe gór i pogórzy
7. Everest Każdemu jego Everest
8. sudecki włóczykij Sudecki Włóczykij
9. korona sudetów Korona Sudetów
10. wyspy Główny Szlak Beskidu Wyspowego
11. szlak papieski Małopolski Szlak Papieski

To tylko niewielka część odznak turystycznych, jakie są do zdobycia w naszym kraju. Te przedstawione wyżej mają charakter typowo górski, ale istnieją również krajoznawcze, narciarskie, kolarskie i wiele innych. Zachęcam do zdobywania. Takie odznaki są motywujące, ale to nie one są najważniejsze, lecz nasza radość i satysfakcja z odkrywania piękna otaczającego nas świata. Życzę miłego wędrowania.