Beskid Śląski to pasmo grupy Beskidów Zachodnich położonych w Karpatach Zachodnich. Podzielony jest na dwie części doliną Wisły. Część zachodnia to Pasmo Czantorii, część wschodnia to Pasmo Baraniej Góry. Na zachodzie graniczy z Beskidem Śląsko-Morawskim, po południowo-wschodniej stronie z Beskidem Żywieckim, po północnej stronie z Pogórzem Śląskim, a a na północnym wschodzie z Beskidem Małym. Po stronie wschodniej grzbiety Beskidu Śląskiego opadają do Kotliny Żywieckiej.
Najwyższymi wzniesieniami w tym paśmie górskim są: Skrzyczne (1257 m n.p.m.), należące do Korony Gór Polski i Barania Góra (1220 m n.p.m.). Na stokach tego ostatniego szczytu znajdują się źródła naszej największej rzeki – Wisły.
Sieć szlaków turystycznych w Beskidzie Śląskim jest jedną z najgęstszych sieci w całym kraju. Praktycznie nie ma zakątka tego pasma, do którego nie można byłoby zajrzeć. Niemal przez każdy grzbiet i dolinkę biegnie jakaś znakowana ścieżka. Warte zaznaczenia jest to, że to właśnie tu, a dokładnie w centrum Ustronia ma swój początek Główny Szlak Beskidzki. Ciągnie się on z tego miejsca przez prawie 500 km aż do Wołosatego w Bieszczadach.
Baza turystyczna Beskidu Śląskiego jest dość dobrze rozwinięta. Istnieje tu kilka schronisk PTTK (Stożek, Soszów, Przysłop pod Baranią Górą, Równica, Skrzyczne, Klimczok, Szyndzielnia, Błatnia) stanowiących dla turystów podstawową bazę noclegową. Ponadto w rejonie tym znajduje się jeszcze kilka stacji turystycznych, schronisk młodzieżowych, chatek studenckich i kampingów.
Na terenie tego pasma górskiego znajduje się wiele znanych miejscowości letniskowych m.in.: Ustroń, Wisła, Szczyrk, Bystra, Jaworze. Stolicą zaś jest Bielsko-Biała. Miasto to jest dogodną bazą wypadową w Beskid Śląski, ale także w Beskid Mały i Beskid Żywiecki. Do atrakcji turystycznych należą przede wszystkim jego walory krajobrazowe oraz interesująca fauna i flora. Warto również odwiedzić góralskie wsie Istebną, Koniaków, Jaworzynkę i Brenną.
Długie grzbiety Beskidu Śląskiego urozmaicone są malowniczymi polanami i halami szczytowymi, z których roztaczają się rozległe panoramy. Do najbardziej widokowych należy pasmo graniczne ciągnące się od Czantorii do Stożka oraz pasmo Równicy, Błatniej i grzbiet Starego Gronia.
Wędrując po szlakach Beskidu Śląskiego można zdobyć szczyty do następujących projektów:
– Korona Gór Polski (Skrzyczne);
– Korona Najwybitniejszych Szczytów Gór Polskich, Korona Najwybitniejszych Szczytów Karpat Polskich, Korona Beskidu Śląskiego w KZKG RP;
– Diadem Polskich Gór (Wielka Czantoria, Klimczok, Skrzyczne);
– Krzyż na górskim szlaku (Koczy Zamek);
– Wieże widokowe gór i pogórzy (Skrzyczne: K-1; Barania Góra: K-2; Wielka Czantoria: K-3; Szyndzielnia: K-4; Szarcula: K-5; Stary Groń: K-6).
Zapraszam do wspólnych wędrówek!