Inne

 

Polska jest krajem obfitującym w piękne krajobrazy i zróżnicowane ukształtowanie terenu. To sprawia, że każdy zainteresowany turystyką i odpoczynkiem może znaleźć coś dla siebie. Dla miłośników morza jest aż 440 km linii brzegowej. Miłośnicy jezior i wodnych zabaw na samych Mazurach znajdą ich aż 2600. Dla uprawiających trekking i lubiących podziwiać górskie krajobrazy jest do dyspozycji 46 podstawowych pasm górskich, które wchodzą w skład trzech łańcuchów górskich: Gór Świętokrzyskich, Sudetów oraz Karpat. Czym jest łańcuch górski?

Łańcuch górski jest to teren górski o równolegle ułożonych pasmach wraz z kotlinami i przylegającymi do nich pogórzami.

Polskie góry kuszą pięknymi krajobrazami i atrakcjami turystycznymi. Do zwiedzania i podziwiania najczęściej wybierane są znane miejscowości turystyczne, takie jak Zakopane, Karpacz, Krynica-Zdrój i wiele innych, ale do zobaczenia w polskich górach jest znacznie więcej! Najpierw jednak kilka wiadomości ogólnych.

 

Góry Świętokrzyskie uważane za najstarsze góry w Polsce i mające zróżnicowaną budowę geologiczną powstały w orogenezie hercyńskiej i wypiętrzyły się w trakcie fałdowania alpejskiego. Nazwa tego łańcucha górskiego pochodzi od relikwii Krzyża Świętego, przechowywanych w klasztorze na Łysej Górze. Najwyższym szczytem tego łańcucha jest jednak Łysica (614 m n.p.m.). W skład łańcucha świętokrzyskiego wchodzi 19 pasm górskich. Najpopularniejsze z nich to: Pasmo Klonowskie, Pasmo Orłowińskie, Pasmo Bolechowieckie, Pasmo Cisowskie i Pasmo Łysogóry.

Sudety to łańcuch górski, którego nazwa pochodzi z II w n.e. Po raz pierwszy użył jej Ptolemeusz, opisując ten region na mapie jako Sudeti Montes. Powstały one na skutek naprężeń w skorupie ziemskiej, powodujących pęknięcia i przemieszczanie się mas skalnych wzdłuż linii spękania. W późnym trzeciorzędzie doszło do licznych erupcji wulkanicznych, dzięki którym ukształtowała się obecna rzeźba terenu. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka (1603 m n.p.m.). W skład łańcucha sudeckiego wchodzi 15 pasm górskich. Do najpopularniejszych z nich należą: Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Sowie, Góry Stołowe i Masyw Śnieżnika.

Karpaty to łańcuch górski, którego nazwa pochodzi od dackiego plemienia Karpów, mieszkających w pierwszym tysiącleciu naszej ery na terenach dzisiejszych Karpat Wschodnich. Są to góry fałdowe, powstałe w czasie fałdowania alpejskiego w późnej kredzie i nieco później w trzeciorzędzie. Najwyższym szczytem polskich Karpat i przy okazji najwyższym szczytem w całej Polsce są Rysy (2499 m n.p.m.). W skład karpackiego łańcucha górskiego wchodzi 12 pasm górskich. Wśród nich najpopularniejszymi są: Tatry, Pieniny, Bieszczady, Beskid Niski i Beskid Żywiecki.

Poza podstawowymi pasmami górskimi w Polsce, mieszczącymi się w wymienionych wyżej i krótko opisanych 3 głównych łańcuchach górskich, na uwagę zasługują tzw. pogórza, które są wymienione w regulaminie GOT PTTK. Co prawda są to niższe szczyty, ale myślę, że warto i te poznawać, zwłaszcza podczas pieszych wędrówek, których nigdy za wiele. Wśród tych pogórzy należy wymienić:
– Pogórze Wielickie;
– Pogórze Wiśnickie:
– Pogórze Rożnowskie;
– Pogórze Ciężkowickie;
– Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie;
– Pogórze Przemyskie;
– Pogórze Izerskie;
– Pogórze Kaczawskie:
– Pogórze Bolkowsko-Wałbrzyskie;
– Wzgórza Włodzickie;
– Wzgórza Strzegomskie;
– Wzgórza Niemczańsko-Strzelińskie.

W tym miejscu chciałbym dzielić się z Wami wędrówkami po terenach mniej znanych, do których zdarza mi się od czasu do czasu trafić. I podobnie jak wyższe szczyty tak i te robią na mnie niesamowite wrażenie, a niekiedy nawet wymagają włożenia większego wysiłku fizycznego.

Zapraszam do wspólnych wędrówek!

Słonny Wierch (S-E)
DSC_0598_Easy-Resize.com

Liwocz
DSC_0650_Easy-Resize.com